Trocha povídání o létání

Po několika žádostech o uvedení do problému zalétávání a létání s RC modely jsem se rozhodl něco na toto téma přidat na můj web.

Předem podotýkám, že se zříkám odpovědnosti za případné škody vzniklé použitím níže uvedeného návodu. Faktem totiž je, že něco jiného je psát o létání s konkrétním strojem oproti zcela obecnému popisu. Budete-li chtít něco vědět jaksi podrobněji nebo se vyskytnou nejasnosti, můžete se mě zeptat, zeptat se někoho jiného, anebo si najít seriál o létání, který před časem vycházel v časopise RC modely a nyní je přístupný i na internetových stránkách časopisu on-line.

Vezměte prosím na vědomí, že jen podle písemného návodu se někdo naučí létat velice těžko, přítomnost někoho znalého zvláště při zalétávání nového modelu je víc než vhodná. Nicméně vzhledem k aktuálním technologickým možnostem je již možné si létání vyzkoušet prakticky "bez rizika" na počítačovém modelářském simulátoru, jako je např. FMS, který je navíc zdarma. Pro nácvik nejzákladněnších návyků sice možná vystačíte s klávesnicí, nicméně vřele doporučuji připojit k počítači vysílačku nebo zakoupení "napodobeniny" vysílače pro připojení ke game portu počítače, který prodává např. pražská firma Modelcentrum, navíc s dalším modelářským simulátorem easyfly.


Když tedy máme postavený model, jemuž věříme (v horším případě nevěříme) že by mohl létat, měl by být postaven pokud možno rovně, tj. nezkroucený, jeho souměrnost také bývá životně důležitá. Existuje několik "testovacích délek" mezi různými částmi modelu, které leccos odhalí (většinou mezi ocasními plochami a konci křídla). Další nepřesnosti odhalí např. pohled na model zezadu - na odtokové hraně bývá zřetelně vidět případné nakroucení křídla. To by mělo být rovné nebo s malými negativy na koncích. To laicky řečeno znamená, že odtoková hrana na konci křídla je o řádově milimetry "zvednutá".Velikost negativu poznáme, pokud křídlo položíme na rovnou podložku. Velikost negativů by měla být zřejmá z výkresu nebo návodu ke stavbě modelu. Pokud nechceme model učit nepředloženosti, musí být vše souměrné, případné nedostatky se odstraňují např. nakrucováním křídla v proudu horkého vzduchu (při potahu fólií). Křídla potažená papírem je nejlepší stavět a potahovat v šablonách již s příslušnými negativy. Dále bychom měli dodržet polohu těžiště udávanou v plánku nebo výrobcem modelu. Těžiště by nikdy nemělo být víc vzadu. Posunuté o nějaký milimetr dopředu by nemělo být nebezpečné - tedy u modelů klasické koncepce! U typů jako např. samokřídlo na poloze těžiště mnohem víc záleží, a jejich náročnější zalétávání je proto příliš nepředurčuje pro začátečníky.

Před létáním nezapomeneme přezkoušet dosah RC soupravy, a to u motorových a zvláště elektro modelů i za běhu motoru. Taky je vhodná kontrola výchylek kormidel, a to včetně jejich smyslu. Kdysi se mi podařilo odstartovat model řízený pouze křidélky a výškovkou s obrácenými výchylkami křidélek. Po počátečním šoku než jsem si uvědomil, co se vlastně děje, se mi podařilo s tím strojem sednout - bez podvozku, motor neměl ovládání... Odnesla to jen vrtule, ale v případě podobného omylu u výškovky to mohlo být o dost horší.

Tento článek se snaží částečně nahradit přítomnost zkušenějšího modeláře na letišti, nicméně myslím, že je to pouze chabá náhražka. Tedy především si každý krok, k němuž přistupujeme, nejdříve rozmyslíme. Budeme-li dělat nějaké změny ve vyvážení či seřízení modelu, tak vždy jen postupně, ne několik změn najednou. Ukvapená činnost a překotné "seřizování" mohou zničit celé naše snažení během několika sekund.


Nyní můžeme přistoupit k vlastnímu zalétávání. Máme-li model větroně, motorového větroně či elektoletu "větroňovité" koncepce, nejdříve model zakloužeme. Motorové modely je lepší startovat od začátku s běžícím motorem, nejlépe starty ze země, budu o nich psát později. Tedy - k zaklouzání je nejlepší mírný svah (svažující se proti větru) či rovina, povrch je nejlepší vyšší tráva, která toho dost utlumí :-)). Model házíme proti větru, s kormidly v neutrálu. Házením mám na mysli skutečně házíme (ale nemusíme zase vší silou), setkal jsem se s tím, že začátečník model jaksi pouze vypustil, a ten se jen složil k jeho nohám, protože neměl dostatečnou rychlost. Spousta začátečnických modelů klouže hned na první pokus slušně, nicméně může nastat několik případů:

  • Model klesá špičkou k zemi (tzv. je těžký na hlavu). Trimem přitáhneme výškovku nebo posuneme těžiště dozadu (nejspíš budeme ubírat zátěž v přídi).
  • Model houpe - opak predchozího případu, tzn. potlačíme výškovku nebo dovážíme model vpředu.
  • Model zatáčí - korigujeme trimem směrovky. Pokud se navíc hodně kloní a směrovka je neúčinná, může být příčně nevyvážený (pak se dovažuje na konci "lehčího" křídla), anebo je zkroucené křídlo - viz předletová příprava.

    Když stroj uspokojivě klouže, anebo máme motorový model, přistoupíme k motorovým letům. Startujeme na plný plyn, proti větru, model házíme jako při zaklouzávání, u těžších modelů silněji. Startujeme-li ze země, musíme se nejdřív rozjet na dostatečnou rychlost. První okamžiky ve vzduchu letíme rovně, aby model získal rychlost. Po chvíli (liší se podle typu modelu, motoru - chtělo by to mít k ruce někoho znalého věci...) jemně přitáhneme kormidlo. Prudké přitažení by mohlo vést ke ztrátě rychlosti, ztrátě vztlaku na křídle a následnému pádu modelu. Po nastoupání dostatečné výšky (zase se liší podle typu stroje) zkusíme první zatáčku. Důležité je nedělat náhlé zásahy do řízení. Nejlepší na naučení jsou např. repliky historických modelů - původně létaly jako volné - u nich v nouzi často stačí pustit kniply a model se srovná sám. Po nastoupání do určité letové hladiny ubereme plynu a můžeme vyzkoušet zatáčky na obě strany a pomalu si zvykáme na chování modelu. Začátečníci také mívají problémy s určením pozice modelu, navíc když model letí proti pilotovi, směrové řízení funguje obráceně. To všechno se dá nacvičit a časem můžeme zkoušet věci jako let na zádech, nebo různé "lomcováky". To ovšem až budete mít zažity základní návyky pilotáže. Důležité při zkoušení nových obratů je mít vždy dostatečnou výšku, abychom mohli reagovat na případné nepředvídané chování modelu.

    Při popisu jsem nějak opomněl bezmotorové létání. Větroně startujeme buď ručním vlekem (tedy pokud máme ochotného běžce), na gumipraku, případně navijákem nebo aerovlekem. Pokud čtete tuto stránku jakožto začátečník, použijete asi jeden z prvních dvou způsobů. Jakého běžce - vlekaře použít je poněkud nesnadná otázka, ovšem většinou nemáme na výběr a jsme rádi, když se někdo najde... S výběrem gumipraku pro konkrétní model se poradíme nejlépe asi v modelářské prodejně. Máme-li rozvinutou sňůru či gumiprak (vždy proti větru!), můžeme vypustit model (k tomu je nejlepší další pomocník, abychom měli ruce připravené na kniplech). Vypouštíme jej mírně vzhůru, s nataženou výškovkou. Před vrcholem stoupání ve vleku mírně potlačíme, tím se model odpoutá od lanka a můžeme začít testovat první zatáčky, zkoušet si kroužení a vyhledávání stoupavých proudů.

    Ať už budeme létat s čímkoliv, jednou budeme muset přistát. U motorového nebo elektro modelu si můžeme cvičně zkoušet přiblížení na přistání, ovládání otáček motoru je výhodou. Tak jako vzlety, i přistání je nejlepší proti větru. Chování různých modelů je zase různé, takže si to chce prostě zkoušet a časem získáme dobrý odhad v jaké vzdálenosti, výšce a při jaké rychlosti nalétávat na přistání. Létáme-li s větroněm, pak je asi nejlepší mít z počátku co největší "letiště". Časem si zvykneme na chování modelu těsně nad zemí - u všech modelů, zvláště pak dolnoplošníků vzniká tzv. plovoucí efekt, kdy model letí nízko nad zemí s mnohem větší klouzavostí, než má volně v prostoru. I na to si nezbývá než zvyknout.


    Snad jsem tu podchytil základní úskalí začátků létání každého modeláře. Když jsem se rozhodl tuhle létací stránku napsat, netušil jsem, do čeho se pouštím. Přiznám se, že mi to připadá trochu zmatené, je to něco celkem jiného než popsat zalétávání konkrétního modelu, takže neváhejte, a ozvěte se mi, ať to můžu postupně dolaďovat.
    K obecné modelařině
    Na stránku o malých elektroletech

    HOME