Typografický systém TeX

Protože se mě dost lidí ptá, co že to vlastně dělám, když píšu své dokumenty v TeXu, rozhodl jsem se napsat zde o TeXu malé povídání a umožnit zde stažení mojí nejpoužívanější sadu maker MDef.

Co je to vlastně TeX?

Program TeX (čti ,,tech``) napsal v sedmdesátých Donald Knuth, profesor matematiky na univerzitě ve Stanfordu, který nebyl spokojen s tehdejšími možnosti sázení odboné literatury. Rozhodl se tedy napsat vlastní typografický systém, který by mu vyhovoval. Asi tehdy netušil, že tím vznikl jeden z nejtrvanlivějších programů - posuďte, jak často vycházejí nové verze operačních systémů nebo kancelářských balíků, jejichž formáty jsou mezi verzemi nekompatibilní. Vývoj TeXu se zastavil asi po deseti letech, kdy už byla do tohoto systému implementována i podpora pro jiné než ASCII znaky a byl tudíž použitelný i mezinárodně (např. i pro dokumenty s českými znaky).

Mezi výhody TeXu patří kvalita jeho výstupu, platformní nezávislost (existuje pro velké množství počítačových operačních systémů), možnost algoritimizace zpracování dokumentu, stabilita, a také to, že pan profesor Knuth uvolnil TeX k použití zdarma.

A jak to funguje?

TeX jako program načítá vstupní soubor, který obsahuje sázený text a značky, které TeXu říkají, jak má být zformátovaný. Takový soubor si můžeme napsat v jakémkoliv textovém editoru, který nám vyhovuje, pak ho pošleme do programu TeX a výstupem je soubor dvi, který je nezávislý na výstupním zařízení (DeVice Independent). Z něj pomocí programu dvips vvytvoříme postscriptový soubor, který používají kvalitnější tiskárny, ofsetové jednotky apod. Postscriptový soubor pak můžeme přímo tisknout nebo z něj například pomocí programu ghostscript vytvoříme soubory pro zpracování na různých tiskárnách, ale třeba můžeme vytvořit i soubory ve formátu pdf.

Proč pdf formát?

Pdf formát je jedním z uznávaných přenositelných formátů dokumentů, který nám umožňuje, že když třeba vytvořím dopis v Linuxu, budou ho uživatelé MS Windows vidět stejně jako já na Linuxu. Rozšíření formátu pdf napomáhá i prohlížeč Adobe Acrobat Reader, který je dostupný zdarma pro různé platformy.

Jak začít?

Chcete-li si vyzkoušet, jak TeX funguje, nejlepší bude začít na stránkách Československého sdružení uživatelů TeXu, kde najdete spoustu návodů a příruček, jak TeX používat i software a odkazy na jiné stránky zabývající se TeXem.

Moje troška do mlýna

Protože TeX používám už nějaký ten pátek a myslím, že by byla škoda si všechno nechávat jen pro sebe, máte zde možnost si stáhnout moji nejpoužívanější sadu maker MDef, pomocí které pořizuji dokumenty od dopisů až po technickou dokumentaci. Je napsána v plainTeXu a podporuje některé vymoženosti pdf formátu pro zpracování pdfTeXem jako jsou hypertextové odkazy nebo stromová struktura dokumentu pro snadnější orientaci.

Vzhledem k mému způsobu používání a psaní ji asi nejlépe využijete jako studijní materiál pro psaní vlastních maker nebo použijete její části jako stavební kameny vlastního systému. Zkompilováním samostatného souboru mdef.tex (alespoň 3 průchody TeXem kvůli generování obsahů a křížových odkazů) získáte příručku k použití tohoto balíčku maker i dokumentaci jeho vlastního zdrojového kódu.

pdf dokumentace mdef.pdf (235 kB)
zdrojový soubor mdef.tex (90 kB)
zazipovaný zdrojový soubor mdef.zip (27 kB)

Máte nějaké dotazy? Napište mi je.

HOME