Olivetti Quaderno - pár postřehů


Tahle stránka možná bude užitečná někomu, kdo vlastní nebo uvažuje o koupi jetého stroje jménem Olivetti Quaderno, anebo se prostě zajímá o všechny ,,mobilní pařby``.


Co je to Quaderno?
Je to mininotebook, nebo jak se tomu dnes říká, což v tomto konkrétním případě znamená, že v půdorysu odpovídá papírovému formátu A5. Hmotnost Quaderna včetně akumulátorů nepřesahuje 1 kg. Přes své miniaturní rozměry má klávesnici schopnou použití pro psaní všemi deseti (alespoň mými deseti). Oproti klasické klávesnici je menší, ale myslím, že např. Psion řady 5 má klávesy ještě menší. Když jsem ho zkoušel, pohodlný zrovna nebyl, ale neměl jsem čas si na něj zvykat. Quaderno svému majiteli umožňuje použití i jako diktafon bez nutnosti vyklápění displeje. Připojit lze libovolné zařízení k jednomu seriovému a jednomu paralelnímu portu, ovšem oba mají speciální konektory (až je někde seženu, zveřejním tu tajnou informaci :-). Já jsem koupil Quaderno i se seriovým laplinkem. K němu jsem si udělal redukci na myš nebo jakékoliv jiné serové zařízení. K přenosu souborů lze použít klasickou cestu interlnk-intersvr nebo třeba Norton Commander, který ale zabere víc místa na disku. Já v současné době používám program MS Kermit pro spojení všeho druhu s linuxovým PC. Dále má uživatel k dispozici PCMCIA slot např. pro modem nebo síťovku. Protože jsem se o tohle rozhraní zatím neměl čas zajímat, nemůžu o něm nic napsat :-(

Pokud není k dispozici elektrická zásuvka (je potřeba mít adaptér na 12 V), stroj v pohodě běhá ze šesti tužkových baterek. Já používám jedny z nejlevnějších, zato však nejspolehlivějších akumulátorů - Sanyo Cadnica 600 mAh. Při šetření práce s pevným diskem se dá pracovat asi dvě a půl hodiny. Při použití akumulátorů s větší kapacitou nebo třeba NiMh může být tahle doba i trojnásobná.

Kromě zmíněného harddisku (20 Mb) má počítač zabudováno ještě 1 Mb RAM a 1 Mb Flash paměti, ze které je nejlepší zavádět systém. Procesor je NEC V30 pracující na 16 MHz. Uvedená konfigurace dává výkon asi jako 286, ovšem rozumí si pouze s XT instrukcemi. Existuje i novější verze na úrovni 386 se 4 Mb RAM, ale zatím jsem se s ní nesetkal ,,in natura``. Prý přelouská Linux i Win 3.1 v pohodě. Podrobnosti viz. jiné Quaderno stránky.

Grafika je CGA, displej má úhlopříčku asi 7''. Právě s ním jsem měl nejvíc potíží: BIOS podporuje pouze 4 znakové sady, mezi nimiž žádná česká není. DOS vůbec nějakou konfiguraci na CGA nepřipouští, takže zpočátku jsem psaní česky řešil návratem k editoru T602, kterýžto používá vlastní grafické prostředí a umí i CGA. Z hlediska univerzální použitelnosti takového počítače to ale nebyla žádná sláva. Tak jsem brouzdal, až jsem dobrouzdal k prográmku jakéhosi polského nadšence do těchhle strojů, který udělal prográmek schopný nahrát a používat fonty zvenku kdekoliv v textovém režimu. K tomu nabízel ještě editor fontů, takže za 1 večer jsem měl vlastní font CP 852, který si samozřejmě můžete stahnout. Drivery na klávesnici fungují všechny kompilované pro XT, takže to problém není.


Když bych měl shrnout nevýhody tohohle stroje, tak mě napadají vlastně jen dvě:
1. nemá podsvícený displej
2. Nechodí na něm Linux (aspoň zatím na tom mém)
Věcí názoru je, jestli by měl mít síťový zdroj zabudovaný a stejně tak disketovou mechaniku. Protože jsem Quaderno už měl rozebrané, musím říct, že do tak malého prostoru se prostě tyhle ,,velké`` věci nevejdou a kdo je nechce tahat jako externí příslušenství, může si pořídit normální notebook - skoro 3x větší, těžší...


Otázkou zůstává, jaký software lze na takovém počítači vůbec provozovat.

Protože jsem naprosto závislý na Linuxu, byl jsem zpočátku trochu zklamaný (ne)možnostmi Quaderna. Ovšem při brouzdání quaderňáckou konferencí jsem narazil na projekt ELKS, což má být instalace Linuxu schopná běhat na XTéčku s 512 kb RAM. To Quaderno v pohodě splňuje. Cosi jsem si už stahl, ale čas na zazálohování celého stroje a testy jsem ještě nenašel. Až to na mě přijde, dám své zkušenosti sem na stránky.

Zatím jsem tedy zůstal odkázaný na DOS 5.0, který je na Quadernu implicitní. Rozchodil jsem i DOS verze 6.20 a 7.1, ale to mi připadá nevýhodné z hlediska prostoru na disku, protože většina původních souborů je stejně potřeba pro běh systému (nejsou to jen soubory M$ DOGu).

Jako užitečná věc se ukázal program MS Kermit, kterým se připojuji ke svému ,,stolnímu`` Linuxu. Funguje skvěle jako terminál včetně češtiny (obousměrně), ale především slouží k přetahování souborů mezi oběma systémy.

Jakožto zarytý TeX-nik jsem hned po přinesení Quaderna z bazaru nakopíroval prohlížeč DVI souborů dviscr, který - jak se ukázalo - chodí i na CGA v pohodě. Tak jsem se pustil do miniaturizace instalace EmTeXu od pana Mattese. Dostal jsem se někam ke 4,5 Mb zabraného místa při okamžité připravenosti zpracovávat plain, s nainstalovanými fonty 180 dpi nejběžnějších velikostí (generování při zpracování dokumentu časově nepřipadá v úvahu). Emtex jsem ale instaloval na normálním počítači a teprve pak přenesl do notebooku. Také fonty byly připraveny na velkém počítači, jejich kompilace by jinak trvala asi několik dní. Samotné formáty plainTeX, LaTeX aj. se dají zkompilovat i na Quadernu v přijatelném čase. Zkusmo jsem testoval i LaTeX2e, kterýžto je použitelný pro kratší a jednodušší dokumenty. Například pouze načtení balíku graphics je už ale nad paměťovými možnostmi tohoto zařízení.

Otázka kvalitního editoru pod DO$em byla po chvíli shánění vyřešena k mé naprosté spokojenosti po nalezení editoru Freemacs, který se snaží imitovat GNU Emacs. Samotný procesor zabírá něco kolem 20 kb (byl psán v assembleru) a k němu jsou standartně dodávána makra, která po zkompilování zaberou ca. 200 kb. Freemacs se programuje vlastním jazykem mint a na webu se nechají najít např. i porty pro TeX nebo spelling. Doporučuji k vyzkoušení každému Emacsistovi, který někde musí být na některém z Billových O$ a vestavěné editory mu přirozeně nevyhovují :-))

Další nutnou potřebou byl pro mě tabulkový kalkulátor. Najít nějaký slušný s odpovídajícími hardwarovými nároky nebylo vůbec lehké. Nakonec jsem dospěl k prográmku AsEasyAs. Nainstalovaný zabírá asi 300 kb, ukládá ve formátu wks (Lotus, umí ho načíst i uložit Excel). Na ovládání bez myši si lze zvyknout (stejně ji mám připojenou výjimečně), za jedinou vadu na kráse tohohle geniálního prográmku považuji, že nekontroluje uložení otevřeného souboru při otevírání jiného nebo ukončení programu. Upozornění na informačním řádku jsem párkrát přehlédl - hláška se objevuje nezávisle na uložení či neuložení.

Abych mohl opravdu pařit, potřebuji mít v každém počítači kompilátor C++ (většina lidí to nechápe, ale hrabání se v céčkovských třídách mi působí zvláštní potěšení). Do svého Quaderna jsem nacpal stařičký Borland Turbo C++ verze 1, který je na téhle platformě slušně použitelný.

Další programy, které jsem si už zvykl mít při ruce, jsou: Eureka, GNUPLOT, Derive a Texcad (ten je ale bez myši prakticky nepoužitelný). Opomenout nelze samozřejmě ani firemní software dodávaný s Quadernem. V tom mém ale nebyl, takže jsem se jen z manuálu dozvěděl, o co jsem přišel a že jsem si (přesněji někdo přede mnou) měl všechno zazálohovat... Protože je ale takových případů asi víc, našel jsem na webu kompletní softwarovou firemní výbavu pro Olivetti Quaderno, takže teď bez problémů zastane i klasický organizér, díky speciálním instrukcím procesoru je použitelné i jako budík a diktafon. Při použití čistě jako elektronický diář jsem akumulátory nabíjel 1 x týdně, přičemž kontrolka vybití ještě neblikala ani při startování disku.

Co se her týče, nezbylo na ně moc místa, zatím jsem úspěšně vyzkoušel Prince of Persia, volej, jakési zimní hry, F19, Atomix a několik druhů šachů v grafickém i textovém režimu. Na další jsem zatím nenašel čas ani místo na disku, při procházení archivů na netu jsem se rychle vzdal nároků na gamesení - stařičkých her jsou snad tisíce, takže výsledkem by bylo velmi dlouhodobé zaneprázdnění...

To je asi tak všechno, co mě teď zrovna napadá. Máte-li zkušenosti s tímhle strojem nebo se chcete na něco zeptat, klidně mi majlněte.


HOME